Jak zrobić dywan ze sznurka

dywan ze sznurka

Szydełkowanie ma wiele zalet, przede wszystkim wpływa na nas relaksująco. Ale nie tylko. Poprzez koncentrację i skupienie uwagi to rzemiosło jest chętnie wykorzystywane nawet podczas terapii zajęciowych – pomaga nawiązać kontakt, przełamać bariery i lęki. Ponadto:

 • obniża stres i lęki a nawet łagodzi objawy depresji;
 • stymuluje umysł, co zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości choroby Alzheimera;
 • wzmacnia poczucie własnej wartości – każde własnoręcznie wykonane dzieło cieszy i buduje pozytywny obraz siebie.

Technika wykonywania dywanów ze sznurka jest więc bardzo przydatna i dla ciała, i dla ducha – poprzez szydełkowanie można tworzyć przeróżne gadżety nie tylko do użytku codziennego jak podkładki na stół, pufy, koszyczki, ale także torebki i oryginalne prezenty dla bliskich. Doskonale sprawdzą się więc nie tylko w pokoju dziecięcym czy w sypialni, ale także jako ozdoba salonu – nadadzą tak naprawdę każdemu wnętrzu osobliwy charakter.

Dlaczego warto zrobić dywan ze sznurka?

Dywany sznurkowe są tkane na płasko. Warto na początku zaznaczyć, że wyroby “handmade” – rękodzieło i sztuka użytkowa są i będą zawsze modne. Ponadto mają piękne wzornictwo i sploty oraz śliczne kolory – paleta barw do wyboru jest ogromna, w sklepach zarówno stacjonarnych jak i internetowych można spotkać ich aż 40. Ważną cechą takich ręcznie robionych dywanów są gęsto splecione włókna, co powoduje, że robótki są trwałe, ale nie tylko. Dzięki takim splotom ewentualne poplamienia i inne zanieczyszczenia pozostają na gładkiej powierzchni dywanu, z kolei bakterie mają utrudnione warunki do rozwoju. Taki chodnik łatwo się odkurza i czyści.

Podsumowując – dywan ze sznurka warto zrobić dlatego, że:

 • bawełniane sznurki są trwałe – cechuje je bowiem sprężystość i wytrzymałość;
 • zarówno kolor, jak i struktura sznurka są jednolite i gładkie;
 • nawoje są bardzo wydajne – z jednej takiej szpuli około 100 metrów bieżących wykonać można podkładkę na stół o wymiarach ok. 40 x 40 cm;
 • idealnie będzie pasować do pokoiku dziecięcego oraz osób z problemami alergicznymi – ze względu na swoje właściwości antyalergiczne;
 • takie dywaniki można śmiało prać w pralce w 30 stopniach, a potem suszyć na płasko czy prasować;
 • nie mechacą się, bo nie są z włóczki.
jak zrobić dywan ze sznurka

jak zrobić dywan ze sznurka

Jak zrobić dywan ze sznurka?

Do wykonania dywanu ze sznurka bawełnianego potrzebne są:

 1. Kreatywność, chęci i dużo cierpliwości;
 2. Sznurek w kolorze takim, jaki nam się podoba – najlepiej o grubości 5 mm wzwyż;
 3. Szydełko w rozmiarze 10 do 12 mm.

Szydełkowanie wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Dla osoby początkującej dobrym rozwiązaniem będzie wybranie się na kurs szydełkowania. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy skorzystać z porady utalentowanej babci czy szydełkującej koleżanki lub po prostu użyć instrukcji z gazety czy – najwygodniej – ogólnodostępnych w internecie filmików. Tam krok po kroku instruktorki omawiają i pokazują dokładnie wszystkie etapy pracy – ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla naszych umiejętności schemat. Pozwoli to nie zniechęcić się do pracy.

Najłatwiejszy z nich, najbardziej polecany przy pierwszej robótce ręcznej, będzie wzór na zrobienie szydełkiem okrągłego dywanika oczkiem ścisłym. Zaczyna się go od wykonania prostego kółka, na którym następnie dzierga się kilka lub kilkanaście półsłupków. Potem już idzie z górki – ścisłym oczkiem obrabia się robótkę dookoła tak, by przy każdym kolejnym okrążeniu dodawać stosunkowo coraz więcej oczek. Naprzemiennie wykonane ściegi pozwolą stworzyć jednolity dywan – nasze własne dzieło sztuki.

Be the first to comment on "Jak zrobić dywan ze sznurka"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*