Jakie są rodzaje żarówek?

rodzaje żarówek

Na rynku mamy dostępne całe mnóstwo żarówek o różnych kształtach, rozmiarach czy barwie światła. Wybór tej odpowiedniej nie jest łatwy. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno przeznaczenie żarówki, budżet, jak i jej dopasowanie do aranżacji domu. Przed zakupem warto dowiedzieć się jakie są rodzaje żarówek i tym samym skrócić czas poszukiwania odpowiedniej żarówki do swoich potrzeb.

Jakie są rodzaje żarówek? Podstawowe warianty.

  • żarówki klasyczne– opierają swoje działanie na żarzącym się włóknie umieszczonym w mieszaninie gazów obojętnych bądź w próżni. Mają niską wydajność, a większość wytwarzanej energii przekształcają w ciepło. Działają przez ok. 1000 godzin. Od 2009 roku te o najniższej wydajności  są konsekwentnie usuwane z obiegu przez Unię Europejską.
  • świetlówki– wytwarzają światło poprzez wyładowania z udziałem promieniowania UV. Ich ogromną zaletą jest czas świecenia- mogą działać nawet 20 000 godzin. Zwykle mówi się, że są energooszczędne, jednak, aby tak było, muszą świecić przynajmniej godzinę. Produkują znacznie mniej światła niż klasyczne żarówki.
  • żarówki LED– wytwarzają światło za pomocą diody elektroluminescencyjnej, nie są więc żarówkami w klasycznym tego słowa znaczeniu. Dzięki swej wysokiej energooszczędności są jednym z najczęściej wybieranych typów oświetlenia. Nie nagrzewają się i mogą pracować podobnie długo jak świetlówki.
  • żarówki halogenowe– oprócz gazów obojętnych, wewnątrz jest umieszczony także halogen, który biorąc udział w halogenowym cyklu regeneracyjny, pozwala na podniesienie temperatury żarnika. To w oczywisty sposób wpływa na wydajność żarówki. Może świecić nawet 3000 godzin, jednocześnie oszczędzając więcej energii niż klasyczna żarówka.
różne rodzaje żarówek

różne rodzaje żarówek

Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając żarówki?

Rodzaje żarówek różnią się między sobą nie tylko sposobem wytwarzania światła, ale także wieloma innymi właściwościami. Głównym parametrem, jaki trzeba wziąć pod uwagę jest napięcie. Jeśli nasza żarówka wymaga niższego napięcia niż standardowe 230 V, to przed użyciem należy dokupić transformator. Ważna jest też liczba cykli włączania i wyłączania oraz czas, w jakim żarówka się w pełni nagrzewa, czyli zaczyna świecić pełnym światłem. Jeśli te wskaźniki będą niskie, to żarówka nie będzie nadawać się do pomieszczeń, w których używamy światła na krótko, jak przedpokój czy łazienka. Nie da się pominąć klasy energooszczędności, zwłaszcza, jeśli zależy nam na oszczędnym dysponowaniu budżetem. Żarówki o najniższym poborze energii elektrycznej są oznaczone A++.

Jakie rodzaje żarówek będą najlepsze do domu?

Wybierając żarówkę należy wziąć pod uwagę barwę światła, jaką chcemy osiągnąć. Ciepłe, żółte światło nadaje się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy uspokajającej, domowej atmosfery np. w sypialni. Natomiast jasne, białe światło nadaje się do pracy. Do łazienek nie wybieramy halogenów- powodują powstawanie cieni. Do pomieszczeń, w których światło jest włączane często, ale na krótko poleca się żarówki LED lub halogeny, które osiągają szybką pełną jasność. Inne rodzaje mogą tracić trwałość w przypadku częstego włączania i wyłączania.

 

Be the first to comment on "Jakie są rodzaje żarówek?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*