Jak uszyć poszewkę na jaśka?

poszewka-na-jaska

Poduszka stanowi jeden z licznych elementów dekoracyjnych wyposażenia. Może ona w łatwy sposób odmienić wnętrze pomieszczenia bez konieczności wykonywania specjalnego remontu. Obecnie cieszą się one ogromną popularnością, dlatego warto wiedzieć jak samemu przygotować poszewkę na jaśka, który jest standardowym rozmiarem małej poduszki.

Poszewka ja jaśka – potrzebne materiały

Jednym ze standardowych rozmiarów poszewki ja jaśka jest wymiar 35 x 35 cm. W tym celu należy wybrać tkaninę 95 x 37 cm. Jej kolorystyka jest dowolna, byleby pasowała do wnętrza i spełniała kolorystyczne upodobania. Chcąc ożywić pomieszczenie zaleca się, aby wybrać jaśniejsze odcienie materiału, natomiast mając kolorowe ściany warto wybrać kolory poszewki takie jak np. brąz, beż itp. Najlepiej, aby poszewkę uszyć na zakładkę, ponieważ dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania bez problemu będzie można później ją zdjąć w celu odświeżenia w pralce. Najważniejszymi akcesoriami, które są potrzebne do uszycia poszewki na jaśka są:

  • materiał,
  • mata do cięcia,
  • nożyczki, mydełko krawieckie/znikopis,
  • nici,
  • szpilki,
  • maszyna.

Występuje kilka sposobów na uszycie poszewki na jaśka. Warto próbować kilka z nich, aby mieć swoją jedną i sprawdzoną metodę. Najtrudniejszy będzie pierwszy raz, jednakże po kilku własnoręcznie uszytych poszewkach będzie można stwierdzić, iż to zajęcie nie jest tak trudne jak mogłoby się na początku wydawać, a nawet wręcz przyjemne.

szycie poszewki na jaśka

szycie poszewki na jaśka

Poszewka na jaśka – szycie krok po kroku

W pierwszym etapie należy wyciąć materiał na odpowiednie wymiary. Ważne jest to, aby wzdłuż krótszych boków, czyli 37 cm zaznaczyć około 3 cm i podwinąć materiał zgodnie z prostą zasadą – na raz oraz na dna. W tym miejscu trzeba wbić szpilki, żeby tkanina nie odwinęła się. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można w ładny i prosty sposób wykończyć zarówno górny jak i dolny bok przyszłej poszewki. Następnym krokiem jest przeszycie używając do tego zwykłej stopki.

Po tym jak boki poszewki są już gotowe, należy ułożyć ją poprzez złożenie do siebie prawej strony tworząc prostokąt o wymiarach 37 cm x 35 cm. Reszta materiału, który pozostał to zakładka. Trzeba ją teraz przymocować prawą stroną do góry.

Na obecnym etapie należy zmienić stopkę w maszynie na taką, która jest przeznaczona do ściegu owerlockowego. Istotne jest, aby pamiętać, żeby na maszynie zamienić ścieg, a następnie ustawić dla niego właściwą długość jak i szerokość.

W końcowej fazie szycia poszewki wystarczy już tylko zszyć jej boki , a potem przewrócić na prawą stronę. W ten sposób poszewka jest już gotowa. Dodatkowo można ją dowolnie ozdobić, w zależności od gustu. Jednym ze sposobów jest doszycie w rogu frędzla albo naszycie innych i dodatkowych ozdób w dowolnym miejscu na poszewce.

Nową i własnoręcznie uszytą poszewkę można już ubrać na jaśka. Zdecydowanie odmieni ona wnętrze pomieszczenia. Zapewne najlepszy jest końcowy efekt, bowiem zadowalający mając świadomość, iż samemu uszyło się piękną ozdobę na kanapę. Poszewka będzie służyć przez długi czas.

Be the first to comment on "Jak uszyć poszewkę na jaśka?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*