Już w trakcie projektowania naszego wymarzonego domu, powinniśmy zadać sobie to kluczowe pytanie. W końcu kuchnia jest sercem naszego lokum, w którym na ogół spędzamy znaczną część czasu. Choć wiele osób decyduje się na okno w tym pomieszczeniu, dobór odpowiedniego światła sztucznego, jest tutaj niezwykle ważny. Każdy, kto myśli, że świecące słoneczko załatwi sprawę, jest niestety w ogromnym błędzie. Trzeba przecież pamiętać, że czasem zdarza nam się robić poranną kawę, jeszcze zanim wstanie świt, czy spędzać rodzinną imprezę przy kuchennym blacie. Nie ma zatem opcji, by w tym pomieszczeniu zaufać jedynie dobrodziejstwu natury. Na szczęście w dzisiejszym świecie możemy pozwolić sobie na bardziej luksusowe i stanowczo bezpieczniejsze rozwiązania, niż lampy naftowe, czy świeczki, które obecnie kojarzą nam się bardziej z romantycznymi wieczorami. Na co w takim razie postawić?
Rodzaje oświetlenia, które sprawdzi się w każdej kuchni
Zacznijmy od światła, które zapewni nam bezpieczeństwo i będzie zwyczajnie funkcjonalne, czyli od światła centralnego. Tutaj największą popularnością nieznamiennie cieszą się żyrandole. Wiele kuchni posiada jedynie takie rozwiązanie, jednak coraz częściej gospodarze decydują się również na światła punktowe. Wiadomo przecież, że jedna lampa nie oświetli każdego zakamarka, nawet w najmniejszym pomieszczeniu, tak dobrze, jak kilka rozłożonych w newralgicznych miejscach. Dlatego warto, przy okazji planowania rozkładu kuchni, zastanowić się, w której części będziemy potrzebowali dobrej widoczności. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest zamontowanie taśm led pod szafkami wiszącymi (jeśli takowe posiadamy), co pozwoli na dokładne doświetlenie blatu roboczego oraz wybranie okapu kuchennego z wbudowaną lampą. Jeśli jesteśmy już bezpieczni, możemy pomyśleć o bardziej nastrojowym wykorzystaniu światła i dodać naszej kuchni nutkę przytulności, bądź podrasować jej charakter świecącymi dodatkami (bardzo dobrze w tej roli sprawdzają się wszelkiego rodzaju latarenki czy banalne, ale efektowne , podświetlane witryny). Ostatecznie można zastanowić się także nad montażem luster i innych odbijających elementów, które nie tylko rozjaśnią pomieszczenie, ale dobrze rozmieszczone, wizualnie je powiększą.
Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?
Biorąc pod uwagę proste aspekty, jakimi jest funkcjonalność i te bardziej wyszukane, zdaje się, że najlepszym z możliwych rozwiązań, jest zastosowanie wszystkich rodzajów oświetlenia łącznie. Tylko takie zestawienie pozwoli nam na zachowanie walorów wizualnych, jednocześnie nie powodując, że pomieszczenie stanie się uporczywe w użytkowaniu. Warto jednak w tym miejscu zastanowić się nad doborem żarówek. Musimy pamiętać, że decydując się na różne rodzaje świateł, mamy możliwość doboru barw światła, jaka najbardezi8ej nam odpowiada. Inne światło będzie przydatne przy szykowaniu posiłków, a zupełnie inne sprawdzi się przy wspólnym posiłku. Oczywiście do ostatecznej decyzji powinien skłonić nas również aspekt finansowy, bo przecież wybierając mniejsze oświetlenie, w momencie, kiedy nie korzystamy bez całości pomieszczenia i inwestując w żarówki energooszczędne, możemy sporo zyskać.
Be the first to comment on "Jakie oświetlenie do kuchni"