Jak wytapetować pokój w dwóch kolorach?

tapetowanie pokoju w dwóch kolorach

Tapetowanie pokoju zwykle kojarzy nam się z wypełnieniem całej dostępnej przestrzeni jednym kolorem. Jednak czemu by nie wybrać bardziej ekstrawaganckiej formy i nie użyć więcej niż jednego wzoru i koloru tapety? Dzisiaj opowiemy o tym, jak wytapetować pokój w dwóch kolorach i w jakich wnętrzach takie rozwiązanie ma sens.

Jakie wnętrza będą dobrze wyglądać z dwiema tapetami?

Dwie różne tapety to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią ekstrawaganckie klimaty. To rozwiązanie bardzo ciężko będzie wpisać w minimalistyczny koncept aranżacji.

Dwie różne tapety dobrze się sprawdzą we wnętrzach, w których chcemy wyrównać proporcje. W zbyt wąskich pokojach najlepiej sprawdzą się tapety w poziome pasy umieszczone na węższych ścianach, które optycznie poszerzą i obniżą pomieszczenie. W przypadku małych pomieszczeń dobrze sprawdzą się wszystkie połyskujące tapety, które dodatkowo rozświetlą pokój, a tym samym powiększą go optycznie. Oczywiście, dwie tapety to doskonały pomysł na przestronne pomieszczenia, ale te z reguły łatwo zaaranżować.

Dwie tapety nie sprawdzą się natomiast w pokojach, w których dużo się dzieje. Tam, gdzie planujemy dużo mebli a na ścianach mamy do powieszenia mnóstwo gadżetów- wielobarwne tapety po prostu przytłoczą to ciasne pomieszczenie.

Jak wytapetować pokój w dwóch kolorach? Jak dobrać barwy i wzory?

Barwy wśród tapet wybieramy w podobny sposób jak przy wyborze kolorów farb, z tym, że tutaj trzeba mieć na uwadze jeszcze szerokość rolki i fakturę wykończenia. Najłatwiej, a przede wszystkim najbardziej estetycznie będzie wybrać rolki o tej samej szerokości. Co do wykończenia, to wszystko zależy czy drugi kolor ma występować pod postacią akcentu na jednym fragmencie ściany czy też zajmować równą powierzchnię, co pierwsza tapeta. Jeśli wybieramy pierwszą opcję, to warto zastosować wykończenie na błysk na akcentowanej tapecie i matowe na reszcie. Jeśli używamy dwóch tapet w równym stopniu, to należy wybrać taką samą fakturę obu.

Odważne osoby mogą wybrać kolory dopełniające się, czyli kontrastowe. Natomiast osoby szukające harmonicznych wnętrz powinny postawić na różne odcienie tego samego koloru. Wzory też najlepiej łączyć tematycznie czyli florystyczne z florystycznymi, geometryczne z geometrycznymi itd. Jeśli chcemy optycznie powiększyć wnętrze- wybierajmy chłodne barwy, jeśli zmniejszyć- ciepłe. Ciepłe odcienie w dodatku nadają pomieszczeniom domowej, bezpiecznej atmosfery.

pokój tapetowanie w dwóch kolorach

pokój tapetowanie w dwóch kolorach

Jak połączyć dwie tapety w jednym pomieszczeniu?

Jeśli tapetujemy pomieszczenie więcej niż jednym kolorem, to mamy do wyboru kilka opcji, gdzie tapety umieścić. Najprostszym i najczęściej używanym motywem jest położenie tej głównej, bardziej stonowanej tapety na 3 ściany i pozostawienie jednej ściany na wyrazistą, mocną tapetę.

Jeśli mamy wąskie bądź spadziste pomieszczenie, to dobrym pomysłem jest położenie wzorzystej, ciemniejszej tapety na krótkich ścianach. Dzięki temu te jaśniejsze ściany się od siebie optycznie oddalą, a wystrój będzie przyciągał wzrok, tym samym odwracając uwagę od klaustrofobicznego pomieszczenia.

Jeśli posiadamy nietypowe wnętrza, w których są pozostawione wnęki bez konkretnego przeznaczenia, to dobrze jest wytapetować tą wzorzystą tapetą właśnie to miejsce i uczynić je centrum pokoju. Taka aranżacja sprawia, że zamiast ukrywać lub zastawiać nietypowy kształt pokoju, eksponujemy go i robimy z niego zaletę. Jeśli idziemy w stronę prowansalskich wnętrz i obie tapety są bogato zdobione, wtedy jedną z nich można nałożyć tylko na ścianę, na której dzieje się najwięcej np. gdzie stoi łóżko, wiszą obrazy czy jest okno.

Najciekawszą techniką tapetowania pokoju w dwóch kolorach jest metoda patchworku. Polega ona na tym, że tapetę tniemy na równe mniejsze kawałki i przyklejamy do ściany w określonej kolejności. Takie rozwiązania sprawiają, że wnętrze jest bardzo intensywne. Warto je wtedy stonować jednolitymi meblami o prostych formach.

Jak wytapetować pokój w dwóch kolorach- porady techniczne.

Tapetowanie pokoju w dwóch kolorach robi się dokładnie tak samo, jak tapetowanie jednym typem tapety. Najważniejszym, o co trzeba zadbać przed rozpoczęciem pracy, to gładkie i wyrównane ściany. Jeśli tapetujemy stare mieszkanie, to musimy zadbać o usunięcie plam, które mogłyby ewentualnie przebijać. Jeśli ściany były tynkowane lub gruntowane, należy odczekać na pełne wyschnięcie masy, zgodnie z zaleceniami producenta. Po tynkowaniu zwykle jest to minimum 4 tygodnie.

 

Be the first to comment on "Jak wytapetować pokój w dwóch kolorach?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*