Co można zrobić z gliny?

zrobione z gliny

Wszystkie formy trendu DIY zyskują na popularności. Nie ma się czemu dziwić- to niezwykły trening kreatywności, który rozwija i odpręża. Jest to też doskonały sposób na stworzenie niezwykłych, unikatowych ozdób. Wybór materiału i metody jest absolutnie dowolny. Przyjrzyjmy się dziś jednej z ciekawszych opcji, czyli… Co można zrobić z gliny?

Glina dla każdego

Glina daje wiele możliwości. Aby stworzyć unikatowe dzieło, nie trzeba posiadać narzędzi, doświadczenia czy specjalnych umiejętności manualnych. Jedyne co może się przydać to pomysłowość, kreatywność i odrobina cierpliwości. Warto próbować i eksperymentować. Działanie pozbawione presji może przynieść bardzo ciekawe efekty. Jest to idealne zajęcie dla wszystkich entuzjastów oryginalnych ozdób z charakterem i użytkowych przedmiotów handmade. A także wszystkich, którzy nie boją się trochę ubrudzić- taki urok gliny.

Co można zrobić z gliny?

Glina, wbrew pozorom jest bardzo uniwersalna. Chociaż mogłoby się wydawać, że nadaje się tylko do tworzenia unikatowej ceramiki (zobacz również – ceramika artystyczna handmade), zastosowań jest dużo więcej. Jest to doskonały materiał, dzięki któremu można stworzyć proste przedmioty, jak doniczki i wazony, ale sprawdzi się też przy skomplikowanych ozdobach do domu, jak rzeźby czy obrazy ceramiczne. Brzmi świetnie, prawda?

Glina- co przygotować?

Glina jest bardzo plastycznym materiałem. Jednak aby praca była możliwa, glina musi być mokra. Warto zaopatrzyć się w podkładkę, tak aby nie kleiła się do podłoża. Przydatny może okazać się także nóż. Wszystkie inne akcesoria zależą od realizowanego projektu, bo można użyć właściwie wszystkiego- foremek do babeczek lub ciastek, wałka, widelca czy wykałaczek. Niech zdecyduje wyobraźnia.

Glina dla początkujących

Przygodę z gliną warto zacząć od czegoś łatwego, tak aby poznać materiał i nie zniechęcić się już na początku. Idealnym (i bardzo użytkowym) rozwiązaniem są na przykład talerze, miseczki, kubki czy doniczki. Proste kształty to najlepsza forma, dzięki której łatwo uniknąć błędów i osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Jeżeli jednak talerze wydają się zbyt oczywiste, może łatwe ozdoby? Glinę wystarczy rozwałkować na odpowiednią grubość, umieścić na wierzchu suszone kwiaty i docisnąć, tak aby umieścić je dosyć głęboko. Następnie, używając szklanki, kubka lub foremki do ciastek można wyciąć odpowiedni kształt i voilà- piękna ozdoba gotowa.

Ciekawą i nieskomplikowaną metodą jest też odbijanie w masie rozmaitych kształtów, można użyć na przykład wybranych arkuszy strukturalnych, guzików czy grubszych sznurków. Wzory można później pomalować, chociaż nie jest to konieczne, bo naturalna glina może wyglądać naprawdę świetnie.

Na początek dużym ułatwieniem może być również użycie specjalnych foremek do odlewów, w których umieszczamy glinę. Powstałe dzięki nim kształty można dowolnie ozdobić. Ale czy nie zepsuje to całej zabawy?

Glina dla zaawansowanych

Jeżeli temat tworzenia z gliny nie jest nam obcy lub czujemy się pewnie, można zacząć tworzyć bardziej skomplikowane dzieła. Ciekawym pomysłem wydają sie fantazyjne świeczniki, które uzupełnią wystrój naszych pomieszczeń. Warto pamiętać, aby były odpowiednio dopasowane do świeczek i stabilne.

Jak to zrobić? Trzon świeczki wystarczy owinąć gliną, przyciąć do preferowanej wysokości i delikatnie ozdobić- można żyć nożyka, widelca- czegokolwiek, co odpowiada naszemu pomysłowi. Po wyschnięciu formy, można potraktować ją papierem ściernym, dzięki czemu zyska bardzo naturalną i ciekawą strukturę.

A może elegancki serwetnik? Wystarczy stworzyć wszystkie części składowe- 2 trójkąty i jedną podstawę, odpowiednio je ozdobić, a po wyschnięciu połączyć specjalnym klejem, najlepiej na gorąco.

Glina może być także idealnym materiałem do stworzenia wyjątkowej biżuterii- proste kolczyki, bogato tłoczone broszki o ciekawych kształtach, a może duże wisiorki na naturalnym sznurku? Tutaj nie ma złych pomysłów.

Dla bardziej wprawionych wyzwaniem mogą okazać się figurki i rzeźby. Małe, duże, proste i realistyczne lub fantazyjne- cokolwiek podpowiada wyobraźnią i chęci. Chociaż proces tworzenia może wydawać się skomplikowany, efekt końcowy jest tego wart.

wykonane z gliny

wykonane z gliny

A co potem?

Gotowe dzieła należy pozostawić do wyschnięcia, a poźniej dodatkowo wypalić materiał w piecu w wysokiej temperaturze. Tylko dzięki temu nabierze odpowiedniej trwałości. Wyjątek stanowi glina samoutwardzalna, która wysycha naturalnie pod wpływem powietrza- choć trwa to trochę dłużej (1-3 dni). Zakonserwowany wyrób można dowolnie ozdobić, za pomocą farb, pisaków lub lakierów.

Praca z gliną to przyjemność i wiele możliwości. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia…i powierzchnia na której możemy umieścić ozdoby. Własnoręcznie wykonane produkty to świetny pomysł na osobisty i spersonalizowany prezent, ale też sposób na doskonałe spędzenie czasu wolnego- w samotności lub w gronie rodziny i przyjaciół. Efekty i tak będą niesamowite.

 

Be the first to comment on "Co można zrobić z gliny?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*