Jak oświetlić dom na zewnątrz

oświetlenie domu

Od wyboru najlepszych świateł zewnętrznych po ich ustawienie, nasi eksperci opowiadają, jak rozjaśnić otoczenie domu. Zrobiłeś wszystko, aby Twój dom i podwórko wyglądały pierwszorzędnie. Więc po co pozwalać tej ciężkiej pracy zniknąć o zmroku. Jednym pstryknięciem przełącznika i kilkoma strategicznie rozmieszczonymi światłami na zewnątrz domu możesz cofnąć ciemność i pokazać to wszystko? Zrobione dobrze, oświetlenie krajobrazu najlepiej wykorzystuje to, co masz, podkreślając cechy architektoniczne domu i zwracając uwagę na cenne nasadzenia i drzewa.

Jakie jest najlepsze oświetlenie krajobrazu?

Obecnie większość oświetlenia krajobrazowego jest niskonapięciowa i nie bez powodu. W przeciwieństwie do systemów 120 V praca z nimi jest bezpieczniejsza i mniej kosztowna w instalacji. I chociaż lampy niskonapięciowe otrzymują jedną dziesiątą mocy dzięki transformatorowi obniżającemu, nie ma ograniczeń co do efektów, jakie mogą osiągnąć, od eterycznego światła księżyca emitowanego z korony drzewa po subtelną poświatę, która spływa z niskiego ogrodu. Przyjemny schemat oświetlenia to nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu, ale także artyzm.

Co znajduje się w niskonapięciowym systemie oświetlenia zewnętrznego?

Oświetlenie krajobrazu zazwyczaj opiera się na zmniejszonej mocy z Twojego domu.

– Transformator: redukuje prąd domowy 120 V do bezpieczniejszych 12 V.

– Żarówka: określa jasność, kolor i szerokość wiązki światła, a także zużycie energii elektrycznej.

– Obudowa oprawy: chroni żarówkę przed żywiołami i pomaga kształtować wiązkę światła.

– Mocowanie: utrzymuje urządzenie na miejscu.

– Kabel: przenosi prąd do światła przez przewody ołowiowe.

Podświetlone drzewa i akcentujące światła skierowane na elewację tworzą zachęcającą atmosferę po zachodzie słońca wokół tego domu.

Oświetlenie zewnętrzne – zrób to sam lub zatrudnij profesjonalistę?

Właściciele domów mogą postawić na stworzenie prostego systemu oświetlenia zewnętrznego w weekend. Aby uzyskać najbardziej oszałamiające efekty, udaj się do specjalisty od oświetlenia krajobrazu, zaznajomionego z różnymi oprawami i sposobami ich aranżacji.

Ile kosztuje instalacja oświetlenia zewnętrznego?

Poszczególne elementy zaczynają się od około 80 zł. Kable kosztują ok.2,50-3 zł za metr, a transformator można kupić za około 800 zł. System składający się z 10 lamp zainstalowanych przez profesjonalistę zwykle kosztuje od około 8000 do 10000 zł.

Oświetlenie zewnętrzne – konserwacje

Utrzymuj urządzenia wolne od liści i gruzu, aby zapobiec ich przegrzaniu. Natychmiast wymień przepalone żarówki, aby inne w obwodzie nie były narażone na przeciążenia napięciem skracające życie.

Jak długo działają oprawy oświetleniowe?

Gwarancja na osprzęt i transformatory wynosi od roku do 10 lat, ale oprawy wykonane z mosiądzu, miedzi lub stali nierdzewnej powinny świecić przez czas nieokreślony.

Jak zaplanować plan świateł zewnętrznych?

Jeśli nie chcesz samodzielnie tego zrobić, udaj się do profesjonalisty. Ale właściciele domów, którzy chcą zainwestować trochę własnego czasu i energii, powinni zapoznać się z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi projektowania:

Drzewa

Kierując światła naziemne prosto na liście, należy również kąpać pień w świetle. Jeśli tego nie zrobisz, korona będzie wyglądać jak unoszące się UFO. Oświetlając liście z góry, umieść dwa 20-watowe downlighty jak najwyżej na drzewie i skieruj je tak, aby ich belki się nie przecinały.

oświetlenie domu na zewnątrz

oświetlenie domu na zewnątrz

Ogród

Umieść urządzenia nie bliżej niż 20 stóp od siebie, jeśli chcesz, aby strumienie światła prowadziły twoje oko od jednej rośliny do drugiej.

Fasada domu

Zamontuj lampy punktowe z żarówkami o 12-stopniowym rozstawie wiązki i skieruj je na rogi domu lub detale architektoniczne; bardziej miękkie oświetlenie może wypełnić przestrzeń między nimi.

Ogrodowe ściany

Umieść oprawy blisko podstawy, tak aby belki niosły tekstury z ostrym reliefem.

Punkty kontaktowe

Podświetl element, który zasługuje na uwagę – na przykład fontannę, huśtawkę na drzewie lub altanę – kierując na niego co najmniej dwa światła. Przecinające się belki redukują ostre cienie, które powstają, gdy tylko jeden punkt świeci na obiekt.

Rodzaje zewnętrznych świateł domowych

Ogród

Daszki na słupach o średnicy od 18 do 24 cali odbijają światło w dół aż do ziemi. Mogą być również używane jako markery szlaków. W przeciwieństwie do innych świateł, ich styl i wykończenie są widoczne. Reflektor umieszczony w trawniku wyrzuca miękkie, rozproszone światło, idealne do rozjaśniania płaskich fasad, ogrodzeń zapewniających prywatność i ścian ogrodowych.

 

Be the first to comment on "Jak oświetlić dom na zewnątrz"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*