Wypalanie ceramiki w domu – jak wygląda?

wypalanie ceramiki w domu

Własnoręcznie wykonana ceramika to piękne i bardzo pożądane obecnie ozdoby i naczynia. Charakteryzuje się przede wszystkim unikatowością, a fakt, że możemy wykonać ją samodzielnie jest niezwykle interesujący. Dzięki temu, możemy ozdabiać mieszkanie dekoracjami, które najpierw powstały w naszej wyobraźni. Dodatkowo, wypalanie ceramiki to bardzo ciekawe i wciągające hobby, które u wielu osób przerodziło się w sposób na życie.

Wypalanie ceramiki w domu – czy jest możliwe?

Wiele osób zaczyna swą przygodę z ceramiką na warsztatach, które często są organizowane w Ośrodkach Kultury, czy na różnego rodzaju wyjazdach rekreacyjnych. Często zdarza się, że to właśnie dzięki takim warsztatom odnajdujemy prawdziwą pasję. Z chęci tworzenia własnych ozdób rodzi się często pragnienie spróbowania swoich sił w wypalaniu ceramiki w domu, jednak zanim pochłonie nas wizja tej niezwykłej pracy twórczej, warto się odpowiednio przygotować. Wypalanie ceramiki w domu jest jak najbardziej możliwe, jednak wymaga posiadania odpowiednich do tego celu narzędzi.

Wypalanie ceramiki w domu – piec

Bardzo istotnym elementem, bez którego trudno sobie wyobrazić proces tworzenia ceramiki jest piec. Do wypalania potrzebna jest temperatura około 1000 stopni Celsjusza, dlatego należy zwrócić na to uwagę podczas zakupu pieca. W Internecie możemy napotkać informacje dotyczące tego, że glinę można wypalać w tradycyjnym piekarniku, co niestety nie jest prawdą, ponieważ temperatura tam panująca jest zbyt niska. Wystarczy do wypalenia jedynie bardzo małych elementów, jednak nie należy się spodziewać nadzwyczajnych efektów. Innym z tak zwanych domowych sposobów na wypalanie ceramiki jest wypalanie jej w ognisku, jednak nawet tam trudno jest osiągnąć odpowiednią temperaturę. Jeśli więc planujemy zająć się tworzeniem ceramiki na poważnie, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który nie tylko gwarantuje profesjonalne efekty wypalania, ale też zapewnia większe bezpieczeństwo i komfort pracy.

ceramika wypalanie w domu

ceramika wypalanie w domu

Wypalanie ceramiki w domu – narzędzia

Podczas pracy twórczej z gliną będą nam również potrzebne takie narzędzia jak nożyki, dłutka i koło garncarskie. Oczywiście, większość elementów możemy wykonać bez użycia koła, jednak jeśli naszym pragnieniem jest wytwarzanie solidnych, ceramicznych naczyń, inwestycja w koło garncarskie będzie konieczna. Pewnego rodzaju naczynia są po prostu niewykonalne bez użycia tego rodzaju sprzętu.

Wypalanie ceramiki w domu – jak wygląda?

Tworzenie ceramiki to swego rodzaju proces składający się z kilku etapów pracy. Każdy z nich jest niezwykle ważny, dlatego chcąc cieszyć się użytecznością swoich prac i zadowalającym efektem wizualnym, warto dołożyć wszelkich starań na każdym etapie.

Wypalanie ceramiki w domu – kształt i suszenie

Prace rozpoczynamy od wydzielenia takiej ilości gliny, jaka będzie nam potrzebna do wykonania naczynia, czy dekoracji. Będzie nam wówczas potrzebny nożyk, który pomoże nadać ostateczny kształt przedmiotu. Warto pamiętać o odpowiedniej grubości, ponieważ zbyt cienkie dekoracje mogą nie przetrwać wypalania. Kiedy już mamy przed sobą ulepiony kształt należy odszukać na nim ewentualne pęcherzyki powietrza i przebić je igłą. To bardzo ważny moment, ponieważ jeśli tego nie wykonamy, pęcherzyki pękną podczas wypalania. Tak przygotowaną, surową glinę pozostawiamy na kilka dni do wysuszenia. Po tym czasie możemy pozbyć się ewentualnych niedoskonałości poprzez szlifowanie suchego już materiału.

Wypalanie ceramiki w domu

Wiadomo już, że do wypalania ceramiki niezbędna jest bardzo wysoka temperatura, a więc specjalny piec. Niezwykle istotny jest też materiał, z którego wykonujemy ceramikę. Warto więc zwrócić uwagę na zalecenia producenta, ponieważ możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju gliną. Takie zalecenia to wskazówki dotyczące temperatury oraz samego procesu wypalania. Ciekawe przykłady ceramiki artystycznej znajdziecie na https://malafabryczka.pl/kategoria/ceramika-artystyczna-recznie-robiona/783

Wypalanie ceramiki w domu – szkliwienie

Wykonany przedmiot już po pierwszym wypaleniu prezentuje się bardzo dobrze i może być pozostawiony w takiej formie, która ma wielu zwolenników. Końcowym etapem tworzenia ceramiki jest jednak szkliwienie. Jest to pokrycie wypalonej gliny warstwą szkliwa, dzięki której nasze prace będą przygotowane do użytkowania. Szkliwo to masa szklana, którą po nałożeniu należy ponownie wypalić w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza, w zależności od rodzaju wybranego szkliwa.

Be the first to comment on "Wypalanie ceramiki w domu – jak wygląda?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*