Planuj i nie zwariuj - poradnik sukcesu | KALENDARZ 2019 za darmo 2
Planuj i nie zwariuj - poradnik sukcesu | KALENDARZ 2019 za darmo

Dzień dobry w 2019! 

To świetna okazja, aby zająć się tematyką nowych celów, spełniania marzeń i wszystkich innych wypowiadanych okazjonalnie frazesów, które swoją świetność obchodzą właśnie w okolicach stycznia. Planowanie nabrało rozpędu i popularności w ogóle. Prześcigamy się w planowaniu planowania, organizowaniu, reorganizowaniu, układaniu... wspomaga nas w tym wesoło rozrastający się rynek odpowiedzialny za tworzenie kalendarzy, kalendarzy dedykowanych i innych plansz, na których zaplanujemy godzinę posiłku, menu na sierpień 2045 albo godzinę mycia... rąk

Na pewno rozweselę tym akapitem wszystkim frustratów, którzy widzą w swoim kalendarzu nieuzupełnione rubryki na mililitry wypitej wody w ciągu dnia. Otóż - od zapisywania i planowania sobie każdej minuty - jeszcze nikt nie został królem życia. Niestety, zdaję sobie sprawę, że ta łamiąca wiadomość mogła wyrwać kogoś ze strefy komfortu, ponieważ tak to już bywa z nami - ludźmi - że jak coś mamy zapisane albo posiadamy coś, co teoretycznie zapewni nam dostęp do sukcesu - rozluźniamy się znacząco i tracimy czujność względem swoich poczynań.


Bzdury gadam?
Proszę sobie przypomnieć czasy studiów/szkoły - posiadanie notatek od koleżanki albo szybkie ksero połowy książki na egzamin już samo w sobie dawało nam poczucie bezpieczeństwa w papierowej oazie wiedzy. To była iluzoryczna broń, proszę Państwa, ponieważ dokładnie tak samo jak w przypadku posiadania kalendarza do planowania bezglutenowych deserów - niestety musimy jeszcze znać technikę magazynowania tejże wiedzy w głowie i korzystania zeń w odpowiedni sposób.

 

A jakie to są sposoby i jakie techniki?

  • Po pierwsze: pomiędzy planowaniem, a zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi istnieje cienka granica i radzę jej nie przekraczać, bo możemy sobie zrobić krzywdę. Dlatego proszę się nie oszukiwać, że machinalne zapisywanie każdej minuty swojego życia w stylu: "teraz jest czas na...", sprawi, że poczujemy się lepiej. Pamiętajmy, że gdzieś tam głęboko - kontrolę nad własnym funkcjonowaniem (no i niestety - nad funkcjonowaniem innych) mamy we krwi i tej kontroli nie można nadużywać, bo nie będzie miejsca na nasze emocje, spontaniczne reakcje, odczuwanie przeżyć (również tych nie do końca przyjemnych, a nieuniknionych w prozie życia). 
  • Po drugie: nie planujmy magicznie, bo to obniża naszą motywację i chęci. Kiedy wypisujemy lub stawiamy sobie wyłącznie milion górnolotnych marzeń, których zakończenia nie jesteśmy pewni - wzrasta ryzyko życia w poczuciu "niewypełnienia zadania". Wyobraźmy sobie, że na naszej liście noworocznych postanowień znajdują się takie punkty jak: "być bogatszym od sąsiada", "zostać pracownikiem roku", "kupić mercedesa z najnowszego rocznika", "znaleźć męża/żonę"... No byłoby fajnie, ale co wtedy, gdy to wszystko się nie wydarzy? Stajemy się w swoich oczach bezużyteczni, żałośni i gorsi od innych, a wysoce prawdopodobnym jest, że to wcale nie zmotywuje nas do następnych aktywności polepszania sobie życia. 
  • Po trzecie: mamy świadomy dostęp do faktu, iż pewne rzeczy nie wydarzą się z dnia na dzień. Rozwinięcie poprzedniego punktu, bo przecież oczywistym jest, że jeśli nie masz zbędnych 150 tysięcy złotych, to mercedesa bez zadłużenia w banku sobie nie kupisz. Rozkładaj wielkie plany w racjonalnym czasie - odpowiednim do Twojej sytuacji. 
  • Po czwarte: rozbijaj wielkie cele na dużo małych. Tak - to pomaga. Jeśli chcesz schudnąć 40 kilogramów i zmienić swój sposób odżywiania- nie zaczynaj (a najlepiej to w ogóle tego nie rób!) od głodzenia się liściem sałaty dziennie. Rozłóż to w proces, dostosowany do Twoich realnych możliwości. Może na początek zamienisz colę na ulubiony sok jabłkowy?- cel może i niewielki w skali Twojego postanowienia, ale jakże olbrzymi w skali dążenia do niego! + jeśli się uda, to gwarantuję, że poprawi Ci to humor oraz zmotywuje do dalszych kroków.
  • Po piąte: planowanie jest fajne. Sama jestem małym zapisywaczem - organizatorem, więc widzę, jak wiele mi to daje. Z długich lat prób i błędów planowania, wysnuwam taką definicję:

Planowanie - zorganizowany proces dążenia do celu, który stawiany jest w sposób świadomy z rzeczywistością. Ma na celu poprawę jakości życia lub jakiejś jego sfery na ustalonej przestrzeni czasowej - odpowiedniej do aktualnych warunków. Jeśli plan się nie powiedzie - jest on poddawany możliwie jak najbardziej obiektywnej analizie na którą składają się czynniki za które jesteśmy odpowiedzialni (tak, to, że nie wstałeś rano na siłownię, żeby poćwiczyć biceps to Twoja sprawa!) oraz takie, za które odpowiedzialni nie jesteśmy (nie kupiłeś sobie auta, bo problemy zdrowotne lub rodzinne pochłonęły oszczędności - nie, to nie jest Twoja wina!). Za wypełnianie swoich planów odpowiedzialna jest motywacja oraz samoocena, którą należy uważnie i starannie pielęgnować.

Dlatego proponuję, Proszę Państwa - jeden cel na ten rok. Tylko albo aż jeden. Może to być po prostu "stanę się szczęśliwszym człowiekiem" albo bardziej szczegółowe "napiszę pracę magisterską na 5". Pomoże Wam w tym mój kalendarz, gdzie w każdym miesiącu możecie wypisać kilka małych planów, które zbliżą Was do tego wielkiego postanowienia. Przy konstrukcji planu pamiętajcie, co nawypisywałam Wam tu wyżej, a w celach motywacyjnych - każdy miesiąc ma cytat, który - mam nadzieję - poprawi Wam humor i doda energii do działania. Kalendarz jest darmowy i do wydrukowania w każdej drukarce w formacie A4. 

---------------> O tutaj pobierz kalendarz <----------------

 

A! I jeśli chcecie się podzielić swoimi postanowieniami - wpisujcie je w komentarzach! Pięć osób, które wylosuję - dostanie właśnie taki oto kalendarz na ładnym papierze, w kolorze + małą niespodziankę od Kitsch&Vintage. :)

 

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (2)

4 stycznia 2019

ja chyba właśnie chce być szczęśliwsza - i zdrowsza ;p

4 stycznia 2019

ale fajny planner

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl