Jak zamontować włącznik światła

montowanie włącznika światła

Samo zamontowanie włącznika światła nie jest niezwykle skomplikowane i nie wymaga wzywania fachowców. Przy odrobinie cierpliwości można ten proces przeprowadzić samodzielnie, jednak niezbędne jest posiadanie podstawowych narzędzi. Co więcej, istotne jest również zadbanie o to, by kolejne czynności były wykonywane w odpowiedniej kolejności. Jak zatem zamontować włącznik światła?

Zamontowanie włącznika światła- garść informacji

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego gdzie umieszcza się włączniki światła. Otóż znajdują się one w pomieszczeniach, w których zastosowano oświetlenie sufitowe. Zazwyczaj możemy je spotkać zamontowane tuż przy wejściu, zwykle po stronie przeciwnej niż ta, na którą otwierają się drzwi. Ze względu na komfort użytkowania, włączniki światła instaluje się również nieco niżej, niż sięga wzrok osoby dorosłej. Zamontowanie nowego włącznika światła, wcale nie wymaga zaawansowanej wiedzy, czy chociażby wzywania wykwalifikowanego elektryka na pomoc. Z powodzeniem, można zainstalować ten osprzęt samodzielnie. Niemniej jednak, warto zapoznać się z informacjami odnośnie tego, w jaki sposób należy doprowadzić odpowiednie przewody, do poszczególnych części mechanizmu jakim jest włącznik. Niezbędne jest także zachowanie zasad bezpieczeństwa- pamiętajmy, by przed przystąpieniem do montażu włącznika, odciąć w mieszkaniu lub domu dostęp prądu.

Jak zamontować włącznik światła?

Włączniki światła zwykle instalowane są w tak zwanej puszce, do której z kolei doprowadzane są odpowiednie przewody. Na wstępie warto wiedzieć, że wyróżniamy trzy rodzaje takich przewodów. Należą do nich:

  • przewód fazowy- który oznaczony jest kolorem brązowym, czarnym lub szarym
  • przewód neutralny- on z kolei oznaczony jest kolorem niebieskim
  • przewód ochronny- który ma kolor żółto-zielony

Może się jednak zdarzyć, że puszki będą wychodziły jedynie na dwa przewody. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to wówczas zarówno przewód neutralny jak i przewód ochronny są ze sobą połączone w innymi miejscu. Najważniejsze podczas montażu włącznika światła jest to, by nie pomylić kolorów przewodów. Kabel fazowy zwykle umieszcza się w otworze włącznika w miejscu czerwonego styku, przewód neutralny natomiast, podpiąć należy do styku oprawy. Warto pamiętać, że nowe typy włączników światła nie wymagają podpinania przewodu ochronnego i można go schować we wnętrzu puszki.

montowanie włącznika światła

montowanie włącznika światła

Jak zamontować włącznik światła?- montaż w puszce

Po podłączeniu niezbędnych przewodów, włącznik światła umieszcza się w puszce. Niezbędne będzie wykorzystanie śrubokrętu, gdyż osprzęt włącznika posiada śruby, dzięki którym można go stabilnie przymocować do podłoża. W pierwszej kolejności jednak należy zadbać o delikatne umocowanie łącznika- pod koniec montażu, będzie można wyrównać jego położenie. Standardowo włącznik musi zostać umieszczony poziomo i w pozycji światła wyłączonego. Kolejno upewniamy się iż znajduje się on w odpowiedniej pozycji i należy dokręcić mocowanie. Finalnie można założyć klawisz i ramkę i sprawdzić, czy włącznik działa poprawnie.

 

Be the first to comment on "Jak zamontować włącznik światła"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*