Jak uszyć worek dla przedszkolaka?

worek dla przedszkolaka

Niejeden przedszkolak, czy nawet ciut starszy uczeń nosi ze sobą obuwie na zmianę. Wielką wygodą jest przechowywanie takich kapci w specjalnie przygotowanym lub kupionym worku. Bardzo oryginalnym sposobem jest uszycie takiego poręcznego worka na buty, który nie tylko spodoba się każdemu przedszkolakowi, ale będzie też niezwykle oryginalny.

Wybór odpowiedniego materiału oraz najważniejsze rzeczy

Wiadomo nie od dziś, że elementem, który stanowi o tym, że worek, którego przeznaczeniem będzie noszenie obuwia do szkoły, z całą pewnością posłużył dłużej, jeżeli dobierzemy do jego produkcji odpowiednie materiały. Wybrane tkaniny muszą cechować się wysoką jakością, a pochodzić powinny tylko z pewnego i zaufanego źródła. Najtrafniejszym wyborem jest materiał skomponowany ze stuprocentowej bawełny. Jeśli zależy nam niebywale na radości oraz zdrowiu dziecka, warto sprawdzić to, czy wytypowana tkanina jest w pełni bezpieczna dla najmniejszych.

A niezbędne do uszycia worka będzie:

  • kawałek wybranego materiału
  • nożyczki
  • sznurek
  • szpilki
  • nici
  • igły
  • maszyna do szycia, ale można posłużyć się własnymi dłońmi
szycie plecaka worka dla przedszkolaka

szycie plecaka worka dla przedszkolaka

Czas na szycie!

Oczywiście najpierw należy ustalić wymiary worka marzeń, może być to, np. 40 x 45 cm. Jeśli ten etap jest już za nami, to następnym krokiem będzie odmierzenie kawałka tkaniny o wymiarach dwa razy większych, czyli w tym przypadku 82 x 95 cm, rzecz jasna mając na uwadze dodatkowy jeden centymetr z każdej strony, który to jest wręcz niezbędny do uszycia specjalnego tunelu, którego przeznaczeniem wkrótce będzie przetrzymywane wcześniej włożonego tam sznurka.

W późniejszym czasie niezbędnym okazuje się nacięcie ów tkaniny, od prawej i lewej strony materiału odbierając tak do 4 cm i wykonać naprawdę niewielkie nacięcie, na ok. 0,5 cm, nie więcej, nie mniej. Następnie zaginamy nasze małe nacięcie do samego środka, aby było można je też przeszyć na maszynie.

Wcześniej wspomniany tunel, który jest nam jedynie potrzebny na przetrzymywanie sznurka, wykonujemy w następujący i bardzo łatwy sposób. Górną część tkaniny należy zagiąć na ok. pół centymetra, żeby następnie ją porządnie zaprasować. Całą czynność powtarzamy, po raz drugi zaginając i zaprasowując górę naszego materiału, aż do miejsca nacięcia.

W następnym kroku zeszywamy tunel, który w niedalekiej przyszłości należy porządnie przeszyć prostym ściegiem, przy samiusieńkiej krawędzi niedawno wykonanego zagięcia.

Zszywamy cały worek oraz składamy tkaninę na pół, przy jednoczesnym dopasowaniu do siebie tunelu z miejscem na sznurek. Zszczepiamy wszystko porządnie szpileczkami oraz zabieramy się za zszywanie ściegiem prostym naszą złożoną już krawędź, jak i dół worka. W końcu nie chcemy, żeby cokolwiek z niego wyleciało!

Zabezpieczamy wszystkie krawędzie, a jest to konieczne, a wręcz niezbędne, aby uchronić cały worek przed szybkim uszkodzeniem i strzępieniem się w przyszłości. Nasz twór ma służyć dziecku na dłużej niż tylko jeden semestr, musimy o tym pamiętać.

Na samym już końcu przeciągamy sznurek przez gotowy worek na buty naszego dziecka. Następnie przewracamy efekt tej krótkiej pracy na prawą stronę i gotowe!

Wykonanie worka na szkolne kapcie to jeden z najprostszych i najprzyjemniejszych projektów, jakie można samodzielnie wykonać. Można w ten sposób poćwiczyć swoje umiejętności, a nawet je rozwinąć. Poszczególne elementy nie są za bardzo skomplikowane, ponieważ wystarczy je zszyć prostym ściegiem, przy czym do brzegów doskonałą opcją okaże się zygzak. A aby spersonalizować cały worek jeszcze bardziej, można naszyć na nim imię dziecka.

 

Be the first to comment on "Jak uszyć worek dla przedszkolaka?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*