Jak uszyć torbę na zakupy

szycie torby na zakupy

Miliony ludzi na świecie szokuje nagranie, stanowiące fragment jednego z filmów dokumentalnych, zatytułowanego „Niebieska Planeta 2”, w którym młody albatros karmi młode wiórkami plastiku, myląc je z naturalnym pokarmem. Podobnie reagujemy, gdy zewsząd docierają informacje o dryfujących, uformowanych morskimi prądami wyspach odpadów, zasypanych śmieciami plażach, zatokach. Budząc się każdego dnia epoki plastiku we własnych łóżkach, w bezpiecznej domowej przestrzeni, nie zwykliśmy myśleć o tragicznych realiach życia innych gatunków we wcale nie tak dalekich zakątkach Ziemi. Najwyższa pora to zmienić i przyjąć odpowiedzialność za najpoważniejszy błąd, jaki popełniliśmy, tworząc tani, wytrzymały i wszechstronny w zastosowaniu plastik, skazując naszą planetę na powolne wymieranie. Ze względu na skalę problemu i fakt, że każda kolejna, najmniejsza nawet decyzja ma realny wpływ na losy globalnego ekosystemu, warto dołożyć wszelkich starań, by ocalić to, co wciąż jeszcze ocalić można.

Nie bójmy się zmian na lepsze

Rezygnując z używania plastikowych rurek, butelek, toreb zakupowych, wybierając alternatywne materiały stawiamy maleńki, acz pewny krok ku dobrym zmianom. Od przeszło 60 lat masowo wykorzystujemy plastikowe siatki zanieczyszczając planetę, a przecież ich ekologiczne i często znacznie bardziej funkcjonalne zamienniki możemy wykonać sami. Niewielkim kosztem jesteśmy w stanie stworzyć torbę wielorazowego użytku, która nie tylko przyczyni się do walki z nieustającą ekspansją plastiku, ale i odzwierciedli nasz indywidualny charakter.

Torba na zakupy – coś dla siebie, coś dla planety

Decydując się na wykonanie własnej, ekologicznej torby zakupowej możemy stworzyć całkowicie autorski projekt – wybierając to, co naprawdę nam się podoba. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych, baśniowych, futurystycznych lub zupełnie retro wzorów grubszych, nieelastycznych tkanin i płócien, które doskonale sprawdzą się podczas wykrawania, jak i późniejszego użytkowania. Jeśli zależy nam na tym, by nasza torba wyglądała estetycznie, warto decydować się na materiały w odcieniach szarości i barwach ziemi lub wzorzyste. Pamiętajmy, że wszelkie nietuzinkowe kreacje są mile widziane, więc jeśli chcemy dodać jej osobliwego charakteru możemy połączyć z sobą tkaninę wzorzystą i gładką. To da nam pewność, że nasza torba będzie jedyna i niewątpliwie wyjątkowa.

Wszystko co potrzebne, by uszyć eko torbę na zakupy

Pierwszym krokiem jest zdekatyzowanie wybranej tkaniny. Można zabieg ten wykonać przeprasowując ją z dużą ilością pary lub po prostu wrzucić do pralki, wykorzystując program o nieco wyższej temperaturze. Wspomniany proces dekatyzacji ma na celu kontrolowane skurczenie włókien, a tym samym stabilizację ich wymiarów.

Mając już przygotowany w ten sposób materiał o atrakcyjnym dla nas wzornictwie, należy stworzyć odpowiednie stanowisko pracy i wyposażyć je w centymetr krawiecki, ostre nożyczki, żelazko oraz maszynę do szycia. Opcją dla wytrwałych jest wykorzystanie igły z nicią, jednak im bardziej efektownie prezentująca się torba, tym więcej wysiłku należy włożyć w jej stworzenie. Warto mieć to na uwadze.

Szycie torby zakupowej, czyli dla chcącego nic trudnego

torba na zakupy jak uszyć

torba na zakupy jak uszyć

Jeżeli wybrana przez nas tkanina jest dostatecznie sztywne i nie pracuje pod naszymi dłońmi, możemy przejść do odmierzania wykroju na torbę na zakupy już bezpośrednio na niej. Wymiary warto dostosować do własnych preferencji – dla jednych lepszą opcją może być niewielka, poręczna torba noszona w dłoni, inni zapewne zdecydują się na większy rozmiar do zawieszenia na ramieniu. Na tym etapie należy zdecydować o ostatecznym przeznaczeniu naszego autorskiego produktu oraz jego formie. Jednym z wygodniejszych i łatwiejszych w wykonaniu projektów jest torba składana od dołu, z każdego boku łączona i wykończona szwem francuskim, podwinięta na górze z prostymi, względnie wąskimi rączkami. Jeśli chcemy wykorzystać dwa rodzaje materiału – wzorzysty, jako główny i gładki na dno, łączenie pomiędzy nimi najlepiej wykonać z zastosowaniem szwu bieliźnianego.

Aby stworzyć naprawdę estetycznie wyglądającą torbę, w szczególności, gdy robimy to po raz pierwszy warto zaczerpnąć trochę inspiracji od bardziej doświadczonych twórców. W sieci znajdziemy dziesiątki opisów, screenów, tutoriali i przewodników, które dostarczą nam zarówno wiedzy, jak i pozytywnej motywacji. Bo przecież dla chcącego nic trudnego, prawda? A gra toczy się wbrew pozorom o naprawdę wielką wygraną.

 

Be the first to comment on "Jak uszyć torbę na zakupy"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*