Jak uszyć plecak worek?

jak uszyć plecak worek

Jeśli wychodząc z domu zabierasz ze sobą tylko kilka lekkich przedmiotów, plecak worek jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdza się na plaży, koncercie czy w parku, a gdy nie jest już potrzebny, można go łatwo złożyć i schować do kieszeni. Dostępne na rynku plecaki worki często mają bardzo podobny design. Na szczęście nie jest to problemem, ponieważ ten prosty dodatek możesz uszyć samodzielnie z wybranego przez Ciebie materiału. Poniżej krótki przewodnik, jak to zrobić.

Materiały potrzebne do uszycia plecaka worka

Poniżej lista materiałów niezbędnych do uszycia worko-plecaka:

  • pół metra tkaniny z wybranym przez Ciebie wzorem – wytnij z niej dwa kwadratowe kawałki o boku 40 cm,
  • pół metra tkaniny przeznaczonej na podszewkę – z niej również wytnij dwa kwadraty o boku 40 cm,
  • flizelina do usztywnienia materiału – potnij ją na dwa kawałki o boku 40 cm,
  • 4 metry sznurka lub innego materiału przeznaczonego na paski plecaka,
  • 2 przelotki 20 mm.
plecak worek szycie

Plecak worek szycie

Krok 1 – zszyj boki i dolną część plecaka worka

Zaprasuj flizelinę na lewej stronie tkaniny przeznaczonej na zewnętrzne ścianki plecaka. Następnie ułóż kawałki materiału prawymi stronami do środka i zszyj boki oraz dno. Górny fragment pozostaw otwarty. Do wykończenia brzegów możesz użyć zygzaka lub ściegu owerlokowego – wyglądają one bardziej estetycznie i są bardziej wytrzymałe niż ścieg prosty. Po skończeniu tej części pracy, rozciągnij szwy i przypnij szpilkami rogi. Powtórz powyższe czynności dla tkaniny, z której wykonana będzie podszewka.

W kolejnym kroku wywiń zewnętrzną część plecaka na właściwą stronę i wsuń do niej podszewkę. Pamiętaj, że lewe strony obu warstw mają się stykać. Zepnij szpilkami całość wyrównując górne krawędzie i dopasowując boczne szwy.

Krok 2 – wykończ górną część plecaka worka

Przeszyj górną krawędź plecaka za pomocą zygzaka lub ściegu owerlokowego, łącząc w ten sposób tkaninę zewnętrzną z podszewką. Następnie zawiń 3 cm materiału w kierunku wewnętrznej tkaniny i przypnij szpilkami. Zszyj wzdłuż krawędzi używając ściegu prostego. W ten sposób utworzony zostanie tunel na sznurek.

Po zewnętrznej stronie plecaka rozpruj boczne szwy znajdujące się pomiędzy ściegiem tworzącym tunel a górną częścią zakładki. Wzmocnij szew ściegiem ryglowym na wysokości 30 mm od górnej krawędzi, aby otwór nie rozchodził się bardziej niż jest to konieczne.

Odetnij 2 metry sznurka i przeciągnij go przez tunel, wyciągając tym samym otworem, przez który został włożony. Pociągnij go w dół tak, by wystawał nieco poniżej dna plecaka. Powtórz ten sam proces, tym razem zaczynając i kończąc na przeciwległym bocznym otworze.

Krok 3 – zamontuj przelotki

Upewniając się, że podszewka leży płasko wewnątrz plecaka, za pomocą ostrych nożyczek wytnij dwa otwory, po jednym w każdym dolnym rogu plecaka. Następnie zamocuj przelotki, dbając, by zatrzasnęły się na wszystkich warstwach materiału. Potem przełóż po jednym sznurku przez każde z oczek i zawiąż na końcach zabezpieczające węzełki. Twój nowy plecak worek jest gotowy!

 

Be the first to comment on "Jak uszyć plecak worek?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*