Jak rozpoznać naturalne mydło

mydło naturalne

Mydło to zdecydowanie jeden z podstawowych kosmetyków stosowanych, można śmiało powiedzieć, przez całą populację. Używają go kobiety i mężczyźni, bez względu na wiek i milion różnych okoliczności, które decydują o wyborach konkretnych preparatów kosmetycznych. Mydło jest powszechnie dostępne, nie tylko w specjalizujących się w produktach higienicznych sklepach. Przyspieszenie technologiczne jakie zapanowało w tej branży, spowodowało, że mydło-mydłu nierówne i nie zawsze spełnia nasze oczekiwania.

Jak rozróżnić mydło naturalne od syntetycznego? 

Niestety większość produktów kosmetycznych określanych jako mydło wcale nimi nie jest. To, że spełnia funkcję myjącą, nie czyni z niego natychmiast mydła. Klasyczne mydło, w podstawowym rozumieniu, to mieszanina składająca się z: tłuszczu roślinnego, czasem zwierzęcego, wodorotlenku sodu oraz wody. Na półkach sklepowych występuje mydło przede wszystkim w postaci syndetu, w którym zawartość naturalnego mydła nie przekracza zwykle 10%. Reszta składników to: detergenty syntetyczne, nasycone kwasy tłuszczowe, substancje zapachowe, substancje nadające kolor oraz konserwanty. Takie mydło rzeczywiście wytwarza sporo piany i usuwa brud, jednocześnie nadmiar substancji chemicznych powoduje podrażnienia skóry, wysuszanie jej i zmianę pH. Producenci w obawie przed niepożądanymi skutkami długotrwałego stosowania mydła syntetycznego wzbogacają substancję mydłopodobną o emolienty, które mają zlikwidować ewentualne skutki uboczne, poprzez odbudowanie warstwy lipidowej skóry.

naturalne mydło

naturalne mydło

Mydło naturalne, przyjazne dla skóry  

Mydło naturalne tworzy się wykorzystując kilka podstawowych składników:

  • olej laurowy: jego zadaniem jest odbudowywanie ochronnego, naturalnego płaszcza lipidowego skóry
  • oliwę: która zmiękcza naskórek i chroni go przed utratą wilgoci
  • masło shea: o właściwościach przeciwzapalnych i pielęgnacyjnych

Mydło naturalne wymaga dłuższego procesu produkcji niż mydło syntetyczne. I przede wszystkim ta cecha, oprócz kosztu naturalnych składników, decyduje o różnicy w cenie kosmetyku. Dobre mydło naturalne musi leżakować nawet przez kilka tygodni.  W swojej fazie dojrzałej jego pH staje się podobne do odczynnika ludzkiej skóry, dzięki temu nie podrażnia jej i nie wysusza. Mydło naturalne nie powinno zawierać więcej niż pięć składników plus olejki eteryczne oraz naturalne barwniki.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem mydła naturalnego koniecznie odwiedź stronę https://malafabryczka.pl/kategoria/mydla-naturalne-recznie-robione/415

Rodzaje mydła naturalnego 

Mydła naturalne dzieli się na dwie podstawowe grupy: potasowe oraz zasadowe, a najpopularniejsze z nich dostępne w naszych sklepach, to:

  • mydło szare
  • mydło kastylijskie
  • mydło marsylskie
  • mydło borowinowe
  • mydło siarkowe

Niektóre z nich sprawdzają się dla każdej cery, inne warto stosować wyłącznie w szczególnych przypadkach. Mydło kastylijskie może stosować każdy konsument, również dzieci czy osoby ze zdiagnozowanymi alergiami, ale np. mydło siarkowe najlepiej sprawdzi się przy cerze tłustej oraz trądzikowej. Można nim myć nawet włosy z aktywnym łojotokiem czy łupieżem. Szare mydło posiada właściwości przeciwtrądzikowe a mydło borowinowe odtwarza płaszcz wodno-lipidowy skóry.

Be the first to comment on "Jak rozpoznać naturalne mydło"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*