Jak rozmieścić oświetlenie w domu?

jak rozmieścić oświetlenie w domu

Odpowiednio dobrane oświetlenie w domu nie tylko podkreśla przestrzeń, ale również wpływa na otaczające nas wnętrze. Lampy mogą stanowić jedną z prostych aranżacji pomieszczeń jak również mogą one budować dane nastroje. Należy efektywnie rozplanować oświetlenie w domu pamiętając o kilku najważniejszych zasadach. Jedną z nich jest to, że oświetlenia nie może być zbyt dużo jak na jedno pomieszczenie, bowiem nie będzie już ono przytulne. Światło ogólne, czyli sufitowe lampy musza rozpraszać mrok, a oświetlenie robocze jest przeznaczone do wykonywania różnych podstawowych prac w danym pomieszczeniu. Dodatkowo można jeszcze wyróżnić oświetlenie, które kreuje nastrój jak np. kinkiety albo punktowe oświetlenie pozwalające na wydobycie najważniejszych elementów spośród całego wnętrza w pomieszczeniu. Musi być ono przede wszystkim funkcjonalne jak również praktyczne.

Oświetlenie w salonie

Projektując oświetlenie w salonie trzeba kierować się jego wielkością jak również wysokością. Im salon jest większy, tym więcej będzie on potrzebował światła. Trzeba je tak rozmieścić, aby znajdowało się na różnych poziomach, żeby rozjaśniać dane miejsca. Zazwyczaj w salonie przyjmuje się gości albo odpoczywa się. Do każdego salonu należy dopasować oświetlenie, aby było ono adekwatne do wykonywania w nim czynności. Przykładowo w salonie, w którym spożywa się posiłki zaleca się, aby znajdowała się dodatkowo jedna wisząca lampa tuż nad stołem. Natomiast, kiedy wypoczywa się w nim to warto zamontować kinkiet bądź umieścić stojącą lampę obok fotela.

Szukasz wyjątkowych lamp do swojego mieszkania ? Sprawdź ofertę na lampy handmade na stronie https://malafabryczka.pl/kategoria/lampy-handmade/417

Oświetlenie w kuchni

Kuchnia stanowi jedno z najważniejszych miejsc w domu, ponieważ w niej najwięcej spędza się zwykle czasu. Oświetlenie w tym pomieszczeniu musi być nie tylko zadaniowe, ale również pełnić dekoracyjne funkcje. Każde kuchenne oświetlenie powinno być tak zainstalowane, aby włączać je osobno. Trzeba pamiętać o oświetleniu blatu, na którym wykonuje się gastronomiczne czynności montując lampki pod szafkami. Najważniejsza jest przede wszystkim sufitowa lampa, żeby efektywnie oświetlała ona całe wnętrze, dlatego że przyda się ono podczas np. sprzątania. W tym celu zaleca się zastosowanie lampy z kloszem. Istotne jest, aby lampę w kuchni zawiesić na wysokości około 60 cm nad blatem stołu, żeby nie oślepiała ona członków rodziny.

oświetlenie w domu

oświetlenie w domu

Oświetlenie w sypialni

Sypialnia jest takim pomieszczeniem, aby samo światło pozwalało się wyciszyć po całym dniu, żeby każda osoba mogła odpocząć. Oczywiście nie można tutaj również zapomnieć o ogólnym świetle takim jak żyrandol. W okolicy łóżka można zamontować oświetlenie adekwatnie do wykonywanej czynności jak np. czytanie książek, aby dane miejsce było oświetlone. Jednym z najbardziej praktycznych zastosowań są lampy z zamontowanym ruchomym wysięgnikiem. Natomiast można również zdecydować się na dekoracyjne stołowe lampy, których podstawa niezwykle wpływa na wnętrze salonu. Nocną lampę można także zawiesić z sufitu. Takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane w najnowocześniejszych sypialniach.

Be the first to comment on "Jak rozmieścić oświetlenie w domu?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*