Jak ładnie powiesić firanki?

jak ładnie powiesić firanki

Wieszanie firanek w oknie jest proste do wykonania, jeśli posiada się pewien pomysł na nie. Piękne upięcie firan wpływa na wystrój oraz aranżacje wnętrza każdego pomieszczenia. Zarówno firanki jak i zasłony nie tylko ozdobią pokój, ale również nadadzą mu śliczny styl. Warto wypróbować kilka sprawdzonych pomysłów, aby wieszanie firan było jeszcze bardziej efektowne! Jest wiele metod na ładne powieszenie firanki.

Ładne powieszenie firanek zależy od ich konstrukcji. Bowiem występują modele z przelotkami, które są przeznaczone wyłącznie do rurkowych karniszy, a najważniejsze w nich jest to, iż są one niezwykle łatwe w układaniu. Natomiast firany z taśmą są trudniejsze do zawieszenie, jednakże przyczyniają się one do znakomitego efektu końcowego.

Ładne powieszenie firanki na karniszu – podstawa

Najważniejszym aspektem zawieszenie firanki jest przede wszystkim odpowiednie dopasowanie wymiarów do długości karnisza. Należy założyć, że musi ona być szersza niż karnisz, ponieważ musi wystarczyć danego materiału na marszczenie. Zwykle przyjmuje się, aby zakupić dwa razy więcej szerokości firanki względem długości karnisza.

Powieszenie firanki z jednej strony okna

Powieszenie firanki z jednej strony okna jest bardzo efektywne, a także w praktyce stanowi wygodne rozwiązanie. Dla małego okna wystarczy jedynie fragment materiału, natomiast w większych przeszkleniach trzeba już wykorzystać do tego dwie firanki, bowiem jedną należy podpiąć, a drugą już puścić luzem. Takie praktyczne rozwiązanie idealnie sprawdzi się głównie we wnętrzach, z  których najczęściej korzysta się jak np. wyjście na balkon, dzięki czemu można ułatwić sobie lepszy dostęp do balkonowych drzwi zwłaszcza w lecie, kiedy najczęściej korzysta się z nich.

Marszczenie firan

Marszczenie firan jest jednym z najprostszych sposobów na ładne ich zawieszenie. Efektywnie wpływają swoim wyglądem na ich wystrój. Można zastosować albo metodę delikatnych plisów w stosunku 1:1, albo metodę klasycznych zakładek w stosunku 1:2 jak również bardziej obfite marszczenia w stosunku 1:3, które najlepiej sprawdzają się wyłącznie w większych wnętrzach okna.

Ładne zawieszenie firan za pomocą podwiązek

To kolejny sposób na ładne zawieszenie firan. Materiałowe podwiązki można dopasowywać względem kontrastu albo zdecydować się na bardziej monochromatyczne zestawienia. Dla ładniejszego wyglądu można także użyć dodatkowych dekoracji do podwiązek jak np. szklane koraliki. Podwiązki idealnie nadają się do marszczonych albo luźno powieszonych firan (sprawdź również – https://malafabryczka.pl/kategoria/firany-recznie-robione/421).

wieszanie firanek

wieszanie firanek

Wieszanie firan – inspiracje

Do ładnego zawieszenia firan ogranicza jedynie wyobraźnia. Innymi najpopularniejszymi rozwiązaniami jest upięcie:

  • materiału w połowie długości firanki i związanie go bez przywiązywania do ściany,
  • uchwycając firankę mniej więcej w połowie jej długości przypinając do ściany.

Ponadto może w ogóle nie upinać firanek. Takie rozwiązanie jest najlepsze zwłaszcza wtedy, kiedy w danym pomieszczeniu posiada się zbyt dużo innych elementów stanowiących wyposażenie okna jak np. dodatkowe zasłony. Czasami zwykłe i proste oraz luźne zawieszenie firanki charakteryzuje się prostotą.

 

Be the first to comment on "Jak ładnie powiesić firanki?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*