Biżuteria ręcznie robiona – kwintesencja piękna i stylu

Biżuteria ręcznie robiona – od kiedy nam towarzyszy?

Poczucie piękna, estetyki i potrzeba otaczania się atrakcyjnymi przedmiotami towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Dowody na to mamy w postaci pierwszych rysunków i malowideł naściennych, dekorowanych naczyń, czy właśnie biżuterii ręcznie robionej. Zwłaszcza ta ostatnia kategoria przedmiotów zachwycała i zachwyca do dziś. Biżuteria ręcznie robiona to bogactwo wzorów, form, połączenia nietuzinkowych kamieni i często drogiego kruszca.

Biżuteria ręcznie robiona srebrna, złota, czy platynowa – która najlepsza?

Zdecydowanie najbardziej ulubionym metalem szlachetnym, który ludzkość wykorzystywała na przestrzeni wieków jest złoto. Już starożytni Egipcjanie zdradzali wielkie przywiązanie do tego kruszca, potem miłość tę przejęli Grecy i Rzymianie. Obecnie, obok złota, bardzo chętnie kupowana jest też platyna, uważana za drogi i bardzo elegancki metal szlachetny. Jednak w ostatnim czasie najbardziej popularnym i mocno docenionym przez projektantów kruszcem jest srebro! Ono, w porównaniu z cenami złota czy platyny, stało się doskonałą alternatywą dla wyrobu wspaniałej biżuterii, w tym biżuterii ręcznie robionej srebrnej. Który z kruszców zatem wybrać, który jest najlepszy? Tak naprawdę to kwestia zasobności naszego portfela i… gustu. W myśl porzekadła „nie wszystko złoto co się świeci”, czasem warto rozejrzeć się za tańszym, ale równie efektownym egzemplarzem!

Zobacz również – https://malafabryczka.pl/kategoria/bizuteria-recznie-robiona/128

Srebro i biżuteria ręcznie robiona – wzory

Srebro daje szerokie możliwości jubilerskie. Choć sam kruszec w najczystszej postaci jest zbyt miękki do obróbki, to jednak jest stapiany z innymi metalami, najczęściej z miedzią. Uzyskany stop jest i twardszy i bardziej trwały, co pozwala artystom wyczarować najróżniejsze kształty i formy. Standardem srebra od wielu stuleci jest srebro o próbie 925 (tzw. sterling silver – srebro wysokiej próby), które zawiera 92,5% srebra i 7,5% miedzi. Istnieje jeszcze tzw. britannia silver, srebro o próbie 958 (standard wprowadzony w Anglii jeszcze w XVII wieku), zawierające 95,8% srebra i 4,2% miedzi. Srebro obydwu prób, pozwala na wytwarzanie fantastycznych ozdób, tym sposobem powstają oryginalne bransoletki, przepiękne kolczyki, cudne kolie, łańcuszki czy wisiory. Artyści potrafią stworzyć z tego metalu przecudne ważki, parasolki, kwiaty, skarabeusze, motyle, liście… Ech… jubilerskich motywów są dosłownie miliony. Biżuteria ręcznie robiona srebrna zachwyca swą różnorodnością i wzorami.

Biżuteria ręcznie robiona – dlaczego tak ją kochamy?

Produkty wykonywane ręcznie, w tym właśnie przywoływana tu biżuteria ręcznie robiona, zwykle powstają w zaciszu pracowni artystycznej. Rzemieślnik, artysta, czy jubiler, który ją wytwarza, podchodzi do takiego wyrobu zawsze indywidualnie. Sam tworzy projekt, rozmyśla jakich materiałów użyć, dopasowuje kamienie, dobiera odpowiedni metal, zapięcia i inne dodatki, a potem przykłada wszelkie starania, by dzieło było jak najpiękniejsze i jak najdokładniej wykonane. Dbałość o najmniejszy detal to podstawa sukcesu. W rezultacie spod rąk jubilerów wychodzą pojedyncze i niepowtarzalne arcydzieła. Czasem taki artysta nie zawsze jest też pewien końcowego efektu i jego zamysł, w trakcie pracy, zmienia się wielokrotnie. Proces postawania biżuterii ręcznie robionej jest więc bez wątpienia pracą twórczą, a nie produkcją i to w dużym stopniu stanowi o jej oryginalności. To kwintesencja piękna i stylu i pewnie dlatego tak za nią przepadamy. Takie dodatki pozwalają się czuć po prostu wyjątkowo!

Be the first to comment on "Biżuteria ręcznie robiona – kwintesencja piękna i stylu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*